Hramul Parohiei „Sfântul Nicolae” - Mogoşeşti, serbat prin Liturghie arhierească

Arhiepiscopia Iașilor Decembrie 10, 2019   Autor: Constantin Ciofu

Slujba a fost prilejuită de hramul sfântului locaş. Ierarhul, prezent la Mogoşeşti pentru a treia oară, a fost întâmpinat în faţa bisericii parohiale de soborul slujitorilor şi de enoriaşi. Potrivit Birului de presă al Episcopiei de Bălţi, înainte de începerea Sfintei Liturghii, au fost sfinţite veşmintele arhiereşti dăruite Preasfinţiei Sale de către preotul paroh Dumitru-Cristinel Puiu. În cuvântul adresat cu acest prilej, PS Antonie a făcut referire la chipul Sfântului Ierarh Nicolae, îndreptându-şi recunoştinţa faţă de Părintele Mitropolit Teofan şi faţă de preotul paroh Dumitru-Cristinel Puiu pentru că au prilejuit să fie prezent la această sărbătoare. Ierarhul a oficiat o slujbă de Te Deum pentru binefacerile revărsate de Bunul Dumnezeu asupra familiei părintelui paroh şi asupra comunei Mogoşeşti. Părintele paroh Dumitru-Cristinel Puiu a mulţumit Preasfinţiei Sale pentru a slujit în Parohia „Sfântul Nicolae”-Mogoşeşti. La rândul său, Episcopul de Bălţi a oferit parohiei două apariţii editoriale ale editurii Episcopiei de Bălţi. Manifestările dedicate hramului s-au încheiat cu un program artistic prezentat de copiii de la şcoala din comună, care au primit la final daruri.